توسعه نرم افزار-طراحی وب-گرافیک رایانه ای-ساخت فیلم های تبلیغاتی

 

Corel Suite- Macromedia Fraahand- Adobe Photoshop CS - Adobe Illustrator CS""

اولا زمانی که بحث معرفی نرم افزارهای طراحی و گرافیک مطرح می گردد نام سه شرکت بزرگ تولیدکننده این دسته نرم افزارها خودنمایی می کند و من نیز به معرفی نرم افزارهای این سه غول نرم افزاری بسنده می کنم یعنی adobe,macromedia,corel . هر چند که شنیدم شرکت ماکرومدیا به شرکت ادوبی واگذار شده است اما بازهم برای سادگی بحث ، هر سه شرکت را جداگانه مورد بحث قرار می دهم .

دوما باید میان طراحی و گرافیک تفاوت قائل شد . طراحی به کار بر روی فایل ها و تصاویر Vector   یا برداری و گرافیک به کار بر روی فایل ها و تصاویر Raster  یا نقطه ای اطلاق می شود یعنی فایل هایی که بحث پیکسل ها در مورد آن ها اهمیت پیدا می کند . لذا گرافیک شامل ویرایش تصاویر و مونتاژ و دستکاری آن ها می باشد .

سوما تمامی نرم افزارهای دیگر کپی برداری هایی آشکار از نرم افزار های معرفی شده در ذیل هستند و تفاوت مهم آن ها در کارایی پایین و سهولت استفاده از آن ها می باشد .

 

نام: Adobe Photoshop CS

دسته:گرافیک

سطح:حرفه ای

کارایی:بالا

پیچیدگی:زیاد

نرم افزار های شرکت ادوبی مدتهاست که به دلیل قابلیت های بالای خود در عرصه های طراحی ، گرافیک ، فیلمسازی و طراحی وب حرف اول را می زنند و از این رو اسباب معیشت هزاران نفر را فراهم کرده اند و روز به روز نیز بر قابلیت آن ها افزوده می شود . نرم افزار فتوشاپ از جمله قویترین نرم افزارهای ویرایش و کار بر روی تصاویر می باشد که امکانات فراوان آن و Plug In   های متعدد و جلوه های متعدد موجود در آن باعث شده است که افراد بسیاری در هرگوشه و کنار به کار با آن روی بیاورند . در زیر گوشه ای از امکانات آن را بیان می دارم .

  • تنظیم رنگ ،نور و کنتراست تمام یا قسمتی از تصویر .
  • رنگی سازی تصاویر سیاه و سفید و یا ویرایش رنگ های موجود در عکس.
  • تنظیم مدرنگ برای انواع عملیات چاپ CMYK   ، صفحه نمایش RGB   و...
  • ادغام تصاویر در یکدیگر بر حسب رنگ و نور آنها به صورت overlay,darken,multiply,…
  • استفاده از فیلتر های گوناگون برای اعمال جلوه هایی زیبا بر روی تصاویر
  • اعمال ماسک بر روی تصاویر
  • تهیه آلبوم عکس برای وب
  • گرفتن خروجی برای وب
  • تعدد قلم ها
  • و...

لذا به طور کل شما تمامی امکانات را برای ویرایش تصاویر خواهید داشت .

 

نام: Macromedia Fraahand

دسته:طراحی

سطح:نیمه حرفه ای

کارایی:متوسط

پیچیدگی:متوسط

نرم افزار های شرکت ماکرومدیا همواره در میان طراحان جایگاه به خصوصی داشته است و طراحان در هر کجا به کمک این دست نرم افزارها به خلق تصاویر برداری نظیر آرم ، نشانه و ... پرداخته اند . از جمله مهمترین خصوصیات نرم افزارهای شرکت ماکرومدیا اختصاصی سازی و سفارشی کردن برای طراحی وب می باشد و در واقع چهار چوب آن ها برای طراحی وب خلق شده اند حال آن که به سادگی می توان با فلش برنامه نویسی نمود ، با دریم ویور یک وب حرفه ای با تمامی امکانات محاوره ای طراحی کرد ، با سوایش بنرها و انیمیشن های زیبایی خلق نمود و... . اما در این میان نرم افزار فری هند یک نرم افزار واسطه ای است که طراحان به کمک آن اقدام به تولید برخی ابزارهای مورد نیاز در طراحی وب نظیر دکمه ها ، قاب ها و لوگوها و نشانه ها می نمایند . حال آن که سایر طراحان نیز به سهولت قادر به استفاده در مواردی به جز طراحی وب می باشند .  همچنین استفاده از قلم های متفاوت و از جمله قلمی برای خوشنویسی آن هم با کامپیوتر از امکانات آن می باشد . رسم انواع خطوط ، برش تصاویر مرکب بر حسب نوع اشتراک بخش ها ، سهولت رنگ آمیزی خطوط و سطوح ، وجود تابلوهای رنگ امن برای وب و طراحی و شمایل و دکمه ها ی آماده که می توان با اعمال آن ها به هر تصویر برداری ، آن تصویر را شکیل و زیبا نمود و بسیاری امکانات دیگر که قادر خواهید بود به کمی تلاش آن ها را فرا بگیرید و با آن ها کار کنید .

 

نام :  Corel Suite

دسته:طراحی و گرافیک

سطح:حرفه ای

کارایی:بالا

پیچیدگی:بالا

در یک کلام می توان گفت فوق العاده است . مجموعه نرم افزارهای کورل که به صورت پکیج نرم افزاری   Corel Suite معروفند شامل نرم افزارهایی برای طراحی ، کار بر روی تصاویر ، ساخت بنر و.. می باشد درواقع نرم افزارهایی در قالب یک نرم افزار . این دست نرم افزار ها همانند نرم افزار های مشترک سایر شرکت ها دارای قابلیت   Drop & Edit  می باشند یعنی دارای واسط کاربری مشترک بوده و به راحتی می توان تصویر را از یک نرم افزار کشیده و در نرم افزار دیگر ویرایش نمود و دوباره وارد همان نرم افزار اصلی نمود . Corel Draw   نرم افزار اصلی در این پکیج می باشد . این در حالی است که نرم افزار Corel Paint   که بخش گرافیکی Corel   می باشد یک کپی مشهود از فتوشاپ می باشد با این تفاوت که رابط کاربری آن ساده تر شده است . در هر حال در امر طراحی Corel Draw مورد توجه اکثریت قریب به اتفاق طراحان در سرتا سر دنیا قرار گرفته است و امکانات متعدد و بالقوه آن دست کاربر را باز گذاشته است تا با رسم انواع خطوط ، رنگ آمیزی ، سهولت ویرایش خطوط و سایر قابلیت های دیگر به طراحی آرم ها ، لوگو ، پوستر و... بپردازد .

 

نام : Adobe Illustrator CS

دسته:طراحی

سطح:حرفه ای

کارایی:بالا

پیچیدگی:بالا

شاهکار شرکت ادوبی در زمینه طراحی که با قلم ها ، Style  ها ، سمبل های گرافیکی ،رنگ های آماده و قالب های پیش ساخته بسیار زیاد که قابل اعمال به سایر تصاویر برداری است حتی در میان نرم افزار های طراحی جایگاه بسیار بالاتری را به خود اختصاص داده است . طراحی وب از آن دست قابلیت های این نرم افزار می باشد چرا که به دلیل تعدد امکانات و خروجی های مناسب برای وب دست شما را باز می گذارد تا هر گونه قالبی را برای طراحی وب تدارک ببینید . سمبل های گرافیکی و قلم هالی متعدد پیش ساخته صفحه آرایان را بسیار یاری میدهد . ترسیم ساده انواع خطوط و ویرایش ساده تر آن ها در امر طراحی آرم ، لوگو ، پوستر و... کارایی بسیار بالایی را ارائه می دهد . قابلیت Drop & Edit  با سایر نرم افزار های ادوبی از جمله قابلیت دیگر این نرم افزار می باشد . امکان ویرایش تصاویر pdf   و یا گرفتن خرئجی pdf   از دیگر امکانات این نرم افزار می باشد . انواع جلوه ها و افکت های قابل اعمال به تصاویر نیز در خدمت کابر می باشند .

 

 

ü       یک نکته مهم را به خاطر بسپارید . نرم افزار های موجود در ایران به قیمت بسیار پایینی در اختیار ما قرار می گیرند و لذا در انتخاب آن ها دست ما باز است . اما در سایر کشور ها که قانون کپی رایت برقرار است ، این گونه نبوده و جدا از کارایی قیمت نرم افزار و پشتیبانی های بعدی نیز از جمله فاکتور های مهم در انتخاب نرم افزار است . نرم افزار های فوق بسیار گران می باشند و شاید تنها در اختیار ادارات دولتی و افراد متمکن باشد و لذا باید این جنبه از قضیه را نیز مد نظر داشته باشیم .

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 18:34  توسط شرکت راهیان پرداز   |